لوگو آماریس
لمینت دندان

لمینت دندان

فهرست مطالب

لمینت دندان پوسته ظریف و نازکی از جنس سرامیک است که به آن لمینت سرامیکی نیز می گویند، این پوسته نازک دقیقا مثل یک لنز چشمی بر روی دندانتان می چسبانند.

لمینت دندان می تواند نقص های روی دندان هایتان را مانند شکل بد، نامرتبی و رنگ بد اصلاح کند. وقتی این پوسته ظریف را بطور صحیح روی دندان ها می چسبانند مقاومت بسیار بالای آن وتشابه این پوسته ظریف به دندان های طبیعی چهره کاملا واقعی به خود می گیرد.

لمینت دندان برای چه درمان هایی مناسب است؟

لمینت بهترین راه در دندانپزشکی زیبایی برای طرح لبخند و یک درمان زیبایی بی اندازه با کیفیت به شمار می آید. لمینت بهترین روش برای کسانی است که می خواهند دندان های صاف، درخشان و زیبا داشته باشند.

گر چه لمینت و کامپوزیت دندان در سفید کردن دندان و زیبایی لبخند بسیار تاثیر گذار هستند ولی توانایی بسیار زیاد لمینت دندان در صاف کردن دندان ها بدون نیاز به ارتودنسی حائز اهمیت است.

لمینت دندان

خصوصیت لمینت دندان مقاومت بسیار زیاد و نفوذ ناپذیری آن است، لمینت دندان رنگ و لکه نمی گیرد و به آسانی نمی شکند.

یکی از خصوصیات با اهمییت لمینت دندان این است که شما با خیال راحت می توانید درمان های دیگر دندان ها را در هنگام داشتن لمینت انجام دهید. به عنوان مثال اگر بعد از لمینت هم دندان های شما دچار آسیب و پوسیدگی بسیار زیاد و حتی احتیاج به عصب کشی داشته باشد، بدون نیاز به برداشتن پوسته لمینت درمان های لازم برای دندان ها را انجام دهید، به دلیل اینکه پوسته لمینت در جلوی دندان ها قرار دارد شما می توانید از پشت دندان ها درمان های لازم را انجام دهید.

شهرت لمینت به مقاوم بودن آن است و حتی اگر بعد از نصب بر روی دندان دچار لب پریدگی، شکستگی و حتی جدا شدن لمینت از دندان شدید، امکان بازسازی و ترمیم وجود دارد.

قبل و بعد لمینت

طول عمر دندان لمینت شده چقدر است؟

بدون شک مهارت دندانپزشک ثمربخش ترین دلیل برای افزایش عمر لمینت دندان شما است. بنابراین سعی کنید این کار را به دندانپزشکان متخصص زیبایی و ترمیم بسپارید. توجه کنید که اگر پوسته لمینت را بطور صحیح در جای خود قرار ندهید دچار شکستگی و غیر استفاده می گردد.

اگر دقت به میل کردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی های سرد وگرم نکنید دچار شوک سرد و گرم شده و باعث آسیب و کنده شدن لمینت از روی دندان میشوید.

با دندان های لمینت شده از خوردن چیزهای یخ پرهیز کنید و بیشتر از دندان های لمینت شده مواظبت کنید. 2 بار مسواک زدن را در روز فراموش نکنید. اگر با پوسیدگی مواجه بشوید باید بدانید که لمینت هم دچار مشکل می شود.

در ادامه به سوالات متداول درباره لمینت دندان می پردازیم ، در صورتی که هنوز سوالی برای شما وجود دارد با ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوذر شاکری دندانپزشک تماس بگیرید یا در ادامه همین مقاله نظرتان و سوالتان را درباره لمینت دندان از ما بپرسید.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

در مطب ما قیمت ها بستگی به سلیقه شما دارد که کدام نوع لمینت را انتخاب می کنید، این لمینت ها عبارتند از: لومینیرز و سرامیکی. امکان تفاوت و تغییر در قیمت ها وجود دارد.

علت تفاوت قیمت لمینت دندان در دندانپزشکی ها چیست؟

احتمال تفاوت قیمت بین پزشکان متخصص زیبایی وجود دارد و این به این دلیل است که کیفیت و دقت در ساخت در لابراتوار و حالت دادن و شفافیت به پوسته لمینت از مواردی است که در قیمت ها تاثیر می گذارد.

آیا انجام لمینت دندان دردناک است؟

نه اصلا هیچ دردی را متوجه نمی شوید، لمینت با مواد دندانپزشکی بر روی دندان های شما چسبیده می شود و تراش دادن به مقدار لازم مینای دندان در عصر جدید بسیار اندک است.
لمینت دندان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی
 

لمینت دندان چقدر عمر می کند؟

ما در مطب خود لمینت دندان را گارانتی کرده و در کل لمینت بیشتر از 20 سال برای شما قابل استفاده می باشد. باید بدانید که عمر لمینت شما بستگی به روش نگهداریتان دارد.

آیا لمینت ، دهان را بد بو می کند؟

اصلا این چنین نیست، اما باید بدانید که از بوی بد دهان هم جلوگیری نمی کند. هر چند که لمینت خیلی از مشکلات دندان را برطرف می کند.

آیا می توان دندان شیری را لمینت کرد؟

اجرا کردن لمینت بر روی دندان شیری کاملا غیر ممکن است.

چقدر طول می کشد تا لمینت دندان انجام شود؟

اگر این مراحل را به طور کلی بگوییم، این مراحل شامل: معاینه و قالبگیری ، ارسال به لابراتوار و ساخت سپس تست آن ها روی دندان ها و نصب لمینت بر روی دندان ها می باشد.

آیا بیماران دارای ناهنجاری فکی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

اگر فک دارای ناهنجاری باشد و احتیاج به درمان و جراحی فک و ارتودونسی داشته باشد استفاده از لمینت محدود می شود و در صورتی می توان این کار انجام داد که مشکل جزئی باشد و با مقداری تراش از آن استفاده کرد.

آیا لمینت دندان را می توان برداشت؟

در صورت تراش خوردن دندان ها باید آن ها را جایگزین کرد.

آیا می توان لمینت دندان را در دوران بارداری انجام داد؟

در زمان بارداری از تمام درمان های دندانپزشکی خودداری کنید.

آیا با وجود پروتز متحرک امکان لمینت دندان وجود دارد؟

به هیچ عنوان امکان آن وجود ندارد. فقط در صورت استفاده از ایمپلنت بجای پروتز.

آیا بعد از لمینت دندان ، دندان ها حساس می شوند؟

بعد از درمان لمینت دندان ها شما دچار حساسیت می شوید که کاملا عادی است و دقیقا مثل درمان های معمولی و ساده دندانپزشکی است و در کوتاه مدت برطرف می شود.

پس از لمینت دندان چه مراقبت هایی نیاز است؟

پس بیشتر از قبل باید دندان های لمینت شده را مواظبت کنید و به بهداشت آن ها دقت و توجه کنید. باید به این نکته توجه کنید که استفاده بیش از حد فلوراید به لمینت ها لطمه می زند. دقت نمایید که عادات بد غذا خوردن و آشامیدن مثل خوردن غذاهای سفت و جویدن یخ باعث ترک بر روی لمینت ها می شود.

آیا دندان لمینت شده نیز پوسیده می شود؟

در حقیقت اگر دندان شما به طور صحیح توسط پزشک متخصص لمینت شده باشد به هیچ عنوان جدا نمی شود مگر اینکه با بی احتیاطی و سهل انگاری خودتان دچار ترک و لب پریدگی شود و آلودگی هم یکی از دلایل پوسیدگی می باشد.

طراحی لبخند توسط لمینیت سرامیکی

نمونه های مختلف لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان نمونه های مختلفی دارد، که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.چند دهه است، که برای ترمیم و زیبایی دندان ها از لمینت سرامیکی یا ونیر استفاده می شود.

لبخند شما با لمینت سرامیکی بسیار زیباتر خواهد شد و نتایج چشمگیری را بعد از درمان خواهید دید.

امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکان با تکنیک های متفاوت و طرح های مختلف برای لمینت سرامیکی انجام می دهند، که با هم از نظر زیبایی، دوام و طول عمر البته به مقدار کمی با هم متفاوت می باشند.     

بعد از اینکه لمینت سرامیکی را قالب گیری کردند، آن را در آزمایشگاه می سازند. 

ساخت لمینت لایه به لایه

ساخت لمینت سرامیکی لایه به لایه به این صورت است، که به کمک دست سرامیک ها را به صورت لایه به لایه روی هم قرار می دهند؛ با این کار در ترمیم نهایی لمینت سرامیکی  به صورت طبیعی به نظر می آید، که از نظر شکل، رنگ و شفافیت کاملا شبیه به دندان های واقعی است.  

لمینت لایه ای از نظر زیبایی بسیار چشمگیر است آما دوام آن از لمینت پرسی بسیار کمتر است.

ساخت لمینت پرسی

ساخت لمینت پرسی بسیار آسان تر می باشد. لمینت پرسی از ضخامت بسیار بالایی نسبت به لمینت های دیگر برخوردار است. با این شرایط دندان باید بیشتر تراشیده شود. 

ساخت لمینت دی سیلیکات لیتیوم

این نوع لمینت مخصوص افرادی است، که به دندان های خود بسیار فشار می آورند؛  به عنوان مثال کسانی که دندان غروچه دارند.

همانطور که گفته شد این نوع لمینت بسیار محکم و مقاوم است. لمینت دی سیلیکات لیتیوم به دلیل ساخت و طراحی با تکنولوژی و کامپیوتری بسیار کمتر ساخته می شود.

ساخت لمینت زیرکونیا

این نوع لمینت مانند لمینت دی سیلیکات لیتیوم بسیار مقاومت دارد و برای ساختار دندان هایی که ضعیف تر هستند، کمک می کند و آنها را مقاوم تر می کند. از این نوع لمینت برای ساخت روکش استفاده می کنند و مقاومت بسیار بالایی در برابر شکستگی دارند.   

این نوع لمینت به دلیل اینکه مات است باعث می شود که عیب های دندان مخفی بماند.

ساخت لمینت با دستگاه سرک

مخفف سرک عبارت Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics می باشد. این دستگاه بسیار پیشرفته مجهز به نرم افزار تصویر برداری دیجیتال و یونیت تراشکاری می باشد. این دستگاه دهان شما را اسکن می کند و به دستگاه  تراش می دهد و برای شما یک ترمیم اختصاصی را می دهد. 

با این کار در وقت و هزینه بسیار صرفه جویی می شود و پزشک می تواند در یک جلسه لمینت بادوامی را بسازد. البته لمینت سرک نسبت به لمینت های دیگر خیلی طبیعی نیست.

معمولا روش های رایج تر ساخت لمینت بسیار طبیعی تر می باشد و برای مقاوم سازی دندان کمک میکنند؛ ولی باز هم باید قسمتی از مینای دندان تراشیده شود. 

لمینت کردن باید برای همیشه با شما بماند، به دلیل اینکه دیگر قابل برگشت نمی باشد. پس با مراقبت کردن از لمینت دندانتان سعی کنید، که عمر لمینت را افزایش دهید. حدودا هر 10 سال باید یک مرتبه لمینت را بررسی و شاید هم تعویض نمایید. 

 

انتخاب رنگ لمینت دندان چگونه است؟

انتخاب رنگ لمینت دندان از مهمترین کارهایی است، که باید قبل از درمان انجام دهید. شما باید در انتخاب کردن رنگ لمینت دندان بسیار هوشیار باشید و بسیار دقت نمایید.

انجام دادن لمینت دندان لبخند شما را بسیار زیباتر می کند و عیوب دندان ها را می پوشش می دهد. پس با انتخاب رنگ لمینت دندان سعی کنید، که دندان های واقعی تری داشته باشید.

چند نکته مهم است، که باید آن ها را در انتخاب رنگ لمینت دندان در نظر بگیرید.

نکته های مهم در انتخاب رنگ لمینت دندان

پوست های تیره باید در انتخاب رنگ لمینت دندان دقت نمایند، تا با پوستشان هماهنگ باشد و طبیعی جلوه کند. تمایز بین رنگ دندان ها موجب می شود که حتی بدون انجام بلیچینگ سفیدتر به نظر آیند.

پس با این حال، پوست های تیره باید روشن ترین رنگ دندان را انتخاب کنند تا واقعی به نظر بیاید. اگر بخواهید که دندان هایتان را بیش از حد سفید نمایید، کاملا مصنوعی به نظر می آید.  

پوست های سفید باید از رنگ های بسیار سفید استفاده نمایند. پوست های سفید با دندان های سفید به هم هماهنگ می باشند. با انتخاب کردن رنگ لمینت دندان سفید بیشتر به چشم می آیید و جذاب تر می شوید. در ضمن بسیار دقت کنید، که دندان های بسیار سفید مخصوص افرادی است، که پوست بسیار سفیدی دارند.  

افرادی هم که پوست های کم رنگ دارند، می توانند درجات سفیدی دندان ها را ملایم تر کنند.

برای طبیعی کردن رنگ دندان از رنگ صورت و به صورت لایه لایه ای استفاده می کنند. 

اگر به دندان های طبیعی دقت کرده باشید می بینید که، دندان ها هر چه به سمت میانه می روند مات تر و لبه آن ها شفاف تر می شود.

اگر هم که لمینت خیلی سفید را برای دندان هایتان انتخاب کردید، باید با ایجاد کردن تغییر در لبه دندان ها آن ها را به رنگ طبیعی تبدیل نمایید.   

می توانید برای انتخاب کردن رنگ لمینت دندان از سفیدی چشم ها نیز استفاده نمایید. سفیدی دندان اگر از سفیدی چشم ها بیشتر باشد، کاملا مصنوعی به نظر می آید.   

 

 

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu