لوگو آماریس

کامپوزیت دندان

فهرست مطالب

Dental composite

کامپوزیت دندان چیست؟

اصلاح ناهنجاری های دندان

What is a dental composite?

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان که به عنوان "ونیرهای یک روزه" نیز شناخته می شوند، روشی کم تهاجم برای بازگرداندن لبخند شما هستند .

اگر دندان‌های شکسته یا آسیب‌دیده دارید، می‌توان رزین کامپوزیت را مستقیماً روی دندان‌ها قرار داد تا نتایجی زیبا و واقعی داشته باشد. این روشی متفاوت از روکش دندان، بریج دندان یا پرکردن دندان است که گرچه از مواد مشابهی استفاده می‌کنند، اما عملکرد بیشتری نسبت به درمان‌های زیبایی دارند.

کامپوزیت دندان یک جایگزین محافظه کارانه برای پرسلن هستند و از رزین شفاف ساخته شده اند که توسط دندانپزشک زیبایی شما در یک جلسه با دقت تراشیده و آماده می شود.

کامپوزیت نسبت به چینی تطبیق پذیرتر است، 5 تا 7 سال دوام می آورد و در مقایسه با درمان های دیگر در دندانپزشکی زیبایی نظیر لمینت دندان، بسیار ارزان تر می باشد. این مقاله در مورد کامپوزیت ونیر است . برای اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی آماریس همراه باشید.

چرا بیماران کامپوزیت ونیر را انتخاب می کنند:

  • کامپوزیت دندان سریع انجام می شود (درمان در یک جلسه تمام می شود)
  • ارزانتر از لمینت دندان یا گزینه های دیگر است
  • محافظه کارانه (به دندان ها آسیب نمی رساند ).
  • کامپوزیت دندان ظاهر طبیعی دارد

شما می توانید رزین کامپوزیت را به تعداد دندان هایی که انتخاب می کنید قرار دهید. یک اصلاح کامل لبخند نیز می تواند یک پنجم هزینه روکش های چینی معمولی باشد.

کامپوزیت دندان جایگزین زیبایی برای پرسلن هستند و در سرتاسر دنیا توسط بهترین دندانپزشکان استفاده می شود. آنها همچنین می توانند تعداد زیادی از مشکلاتی را که باعث می شود شما در مورد لبخند خود احساس ناخوشایندی داشته باشید، اصلاح کنند.

رزین کامپوزیت چیست؟

رزین کامپوزیت دندان یک ماده ویژه است که برای دندانپزشکی ساخته شده است. خمیری است که روی دندان گذاشته و مانند بتونه تراشیده می شود. پس از به دست آمدن شکل مورد نظر، آن را با نور مخصوص (لایت کیور) سخت کرده و صیقل می دهند.

مواد کامپوزیت بسیار پیشرفته هستند و به طور مداوم در حال توسعه هستند تا نتایج واقعی تر، شفاف تر و بهتر برای بیماران ایجاد کنند.

ونیر کامپوزیت نتیجه اعمال رزین کامپوزیت، سخت شدن آن و صیقل دادن آن برای تولید یک سطح دندان جدید است. این سطح جدید سطح قدیمی را که ممکن است فرسوده، آسیب دیده، زرد یا غیر زیبا باشد، پنهان می کند.

کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت دندان

کامپوزیت دندان به دلایل مختلفی با ونیرهای چینی یا لمینت دندان تفاوت زیادی دارند.

بزرگترین تفاوت کامپوزیت ونیر را می توان نیاز به یک بار مراجعه به دندانپزشک عنوان کرد که در آن یک جلسه درمان به پایان می رسد . تکمیل کامپوزیت دندان می‌تواند از کمتر از یک ساعت تا چند ساعت طول بکشد و شما می‌توانید فوراً به نتایج زیبایی برسید.

برعکس لمینت های دندانی شامل مراحل متعدد و چند قرار ملاقات برای تکمیل هستند. برای لمینت دندان باید چند بار به آماریس کلینیک برگردید و دندان‌هایتان را آماده کنید و قبل از نصب روکش نهایی، روکش موقتی را نصب کنید.

ما با یک لابراتوار چیره دست کار می کنیم که روکش های چینی شما را می سازد که زمان است.

برعکس لمینت دندان، کامپوزیت ونیرها توسط دندانپزشک شما ساخته می شود. خوب این به چه معنا است؟ خوب این بدان معناست که شما به دندانپزشکی با استعداد و مهارت واقعی نیاز دارید که با بسیاری از رزین های کامپوزیت کار کرده باشد و روند را از درون بداند.

دندانپزشک شما همچنین برای ایجاد یک نتیجه واقعی و زیبا باید هنرمند باشد. به هر حال کامپوزیت ونیر یک مجسمه دندان کوچک است

آیا کامپوزیت دندان درمانی ایمن است؟

رزین کامپوزیت بسیار ایمن است و اگرچه حاوی مقادیر کمی از انواع مواد شیمیایی است.

دوام کامپوزیت ونیر چقدر است؟

این یک سوال دشوار است و تقریباً تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر از آنها مراقبت می کنید. اگر دندان قروچه دارید، کامپوزیت های شما مانند دندان های معمولی شما ترک می خورد.

به یاد داشته باشید که لمینت دندان بین 10 تا 20 سال دوام می آورند اما می توانند پنج برابر گران تر باشند. بنابراین طول عمر کامپوزیت دندان ممکن است چیزی باشد که نگران آن باشید اما به ندرت برای بیماران مشکل ایجاد می کند. .

آیا من کاندیدای خوبی برای انجام کامپوزیت دندان هستم؟

اکثر بیماران برای کامپوزیت دندان مناسب هستند. همانطور که قبلاً گفتیم، اگر دندان های شما به شدت آسیب دیده است، ممکن است برای شما مناسب نباشند. اما بسیاری از مشکلات را می توان اصلاح کرد.

کلینیک

نمونه های مختلف کامپوزیت دندان

نمونه های مختلف کامپوزیت دندان را در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

نمونه کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل

یکی از اولین نمونه های کامپوزیت وارد شده به بازار کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل می باشد. اندازه این نوع کامپوزیت به 10 تا 50 میکرومتر می رسد.  

ذرات بزرگ این نوع کامپوزیت بسیار مقاوم هستند، ولی از نظر زیبایی خیلی خوب به نظر نمی آیند. این مواد به سختی پولیش می خورند. دلیل پولیش نشدن این نوع کامپوزیت به خاطر ذرات درشت آن است؛ به اندازه ای این مواد درشت هستند، که می توان آن ها را با چشم دید.  

معمولا امروزه از این نوع کامپوزیت استفاده نمی شود، اما در بعضی مواقع موقع ترمیم مشاهده می شوند. 

نمونه کامپوزیت ریزدانه یا میکروفیل

کامپوزیت ریزدانه برای اولین بار در اواخر دهه هفتاد میلادی روانه بازار شد. این نوع مواد اندازه بسیار ریزی دارند، که اندازه آن ها به 100 نانومتر می رسد. این نوع کامپوزیت بر خلاف کامپوزیت درشت دانه بسیار زیباتر است و پولیش آن هم بسیار آسان تر می باشد؛ ولی مقاومت بسیار پایین تری نسبت به کامپوزیت درشت دانه دارد. این نوع کامپوزیت نمی تواند، فشار فک در عقب دهان را تحمل کند.  Heliomolar و Renamel در بازار موجود می باشند.  

نمونه ای از کامپوزیت ترکیبی یا هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید

این نوع کامپوزیت هم مثل درشت دانه مقاومت دارد و هم مثل ریز دانه به راحتی پولیش می شود. اندازه این نوع مواد بین 10 تا 50 میکرومتر و همچنین دانه هایی با اندازه 40 نانومتر می باشند.

نمونه نانوکامپوزیت

این نوع کامپوزیت یکی از جدیدترین مواد است که اندازه ذات آن به 20 نانومتر می رسد. یکی از ویژگی هایی که این نوع کامپوزیت را منحصر به فرد کرده است، این است، که گروهی از دانه ها که کنار هم قرار میگیرند، تبدیل به نانو خوشه یا نانوکلاستر می شوند. با این نوع طراحی باعث شده که، با قرار گرفتن دانه های بسیار ریز از مقاومت بالایی هم برخوردار شود. این نوع کامپوزیت در مقابل ساییدگی مقاوم است، ولی به دلیل دانه های ریز به راحتی پولیش می شود.      

چه عواملی باعث می شود، که دوام ترمیم های کامپوزیت دندان افزایش یابد؟

  • مقاوم بودن در برابر فشار مخصوصا در عقب دهان یکی از خصوصیات این نوع مواد است.
  • یکی از موارد موفقیت درمان این است که ترمیم با دیواره های دندان تطبیق پیدا کند. با کمک رادیوگرافی و عکس می توانید نتایج کار را ببینید.
  • دندان ها با ترمیم شفاف طبیعی به نظر می آیند. ترمیم هایی که با حجم زیاد می باشند، باید به صورت نیمه شفاف باشند، تا نور لایت کیور که برای سخت کردن آن ها است، به اعماق آن ها برود.

1_ گرانروی

یکی از این عوامل گرانروی است؛ معنی گرانروی به این صورت است، که کامپوزیت تا چه مقدار می تواند قابل جریان باشد، یعنی بتواند تمام عیب های دندان را پر نماید و با تمام سطح دندان بتواند تماس پیدا کند.   

2_ میزان انقباض

عامل دیگری میزان انقباض می باشد و به این معنی است، که مقدار عمر کامپوزیت را محدود می کند. زمانی که کامپوزیت در حال پلیمری شدن است، دچار منقبض شدن و جمع شدن می شود. این اتفاق موجب می شودکه، لبه های ترمیم شده به درستی به هم نچسبند و باعث می شود که، ذرات و باکتری ها به آن نفوذ کنند و حتی باعث پوسیدگی و لکه شدن دندان می شود.

3_ قابلیت پولیش

 ریزدانه ها به آسانی پولیش می شوند. کامپوزیت های هیبرید هم به آسانی پولیش می شوند. آسان تر از هیبرید هم نانو کامپوزیت می باشد، که بسیار قابلیت پولیش بالایی را دارد. اگر کامپوزیت ها قابلیت پولیش بالایی را داشته باشند، با گذشت زمان می توانید شفافیت و زیبایی آن ها را محفوظ نگه دارید.  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu